Дезінфекція і стерилізація. Етапи стерилізації манікюрних інструментів.
У великому асортименті обладнання для стерилізації та дезінфекції, відверто кажучи, можна заплутатися ... І не важливо, ти майстер зі стажем, або новачок в nail сфері, розбиратися в обладнанні для дезінфекції та стерилізації ти зобов'язаний, адже від цих знань безпосередньо залежить безпека самого майстра і клієнта.
Одним з найважливіших умов надання якісних манікюрних послуг, є дотримання правил дезінфекції та стерилізації манікюрних інструментів в салонах краси. Ці правила називаються - етапами стерилізації манікюрних інструментів. Які етапи стерилізації існують? Яке обладнання потрібно для якісної стерилізації та дезінфекції? Давайте розбиратися ....
Весь процес знезараження манікюрного і педикюрні інструменту ділитися на 4 етапи.
№1 Дезінфекція.
№2 Очищення.
№3 Стерилізація.
№4 Зберігання.
Потрібно суворо дотримуватися послідовності етапів стерилізації та дезінфекції.
У таблиці наведено необхідне обладнання для кожного процесу знезараження.
ЕТАП №1 Дезінфекція манікюрних інструментів.
Етапи дезінфекції та стерилізації |
Необхідне обладнання
|
Дезінфекція манікюрних інструментів |
- дезінфікуючий розчин або концентрат - ультразвукова мийка або контейнер для дезінфекції |
Очищення манікюрного інструменту |
- ультразвукова мийка - щітка для очищення від забруднень |
Стерилізація інструментів |
- сухожарова шафа (інфрачервона сухожарова шафа або автоклав) - для домашнього використання - гласперленовий (кульковий) стерилізатор |
Зберігання стерильного інструменту |
- ультрафіолетова шафа - можливе використання крафт пакетів |
Отже, приступимо до першого етапу - дезінфекції манікюрних і педикюрних інструментів. Після роботи з клієнтом всі інструменти повинні бути знезаражені, тобто поміщені в ємність з дезрозчином. Такою ємністю може служити бокс або контейнер для дезінфекції манікюрних інструментів. Так само на першому етапі можна використовувати ультразвукову мийку, в яку заливають засіб для дезінфекції манікюрних інструментів. Витримка інструменту в дезрозчині залежить від концентрату засобу і в середньому становить від 7 хв до 15 хв. Тобто, усвідомили, що на першому етапі у Вас є 2 варіанти дій: використовувати контейнер для дезінфекції з дезрозчином або ультразвукову мийку.
ЕТАП №2 Очищення манікюрного інструменту.
Після того, як наші манікюрні інструменти знезаражені в дезрозчині, необхідно приступити до їх очищення. Тут і починається наш другий етап стерилізації. Майстри, які використовують на цьому етапі ультразвукову мийку, залишаються у виграші, тому що економлять багато часу. Отже, у нас є два варіанти дій по очищенню манікюрних інструментів:
1) Використовувати бокс або контейнер для дезінфекції з залитим в нього дезрозчином. Після витримки манікюрного інструменту в дезрозчині, необхідно під проточною водою промити і очистити за допомогою щітки інструмент від залишків пилу, бруду, шкіри, а так само від самого дезраствора. Тобто, при використанні контейнера для дезинфекції, вам необхідно мати ще жорстку щітку, якою добре вичищати фрези.
2) Використовувати мийку для ультразвукового очищення. В ультразвукову мийку можна заливати засіб для дезінфекції, так як ємність мийки виготовлена з нержавіючої сталі. Основна особливість цього приладу, в тому, що в ній можна поєднувати перших два етапи стерилізації - дезінфекцію та очистку. Вона ідеальна для очищення фрез, так як під дією ультразвуку очищаються найдрібніші частинки забруднень. Промивати інструменти від залишків дезрозчину Ви можете прямо в ситі, яке йде в комплекті до мийки. Очищати щіткою фрези після використання ультразвукової мийки не потрібно.
ЕТАП №3 Стерилізація.
Дезінфекція та передстерилізаційне очищення проведено, тепер прийшов час до третього етапу - стерилізації манікюрних інструментів.
Стерилізація проводиться високотемпературним методом, тобто з використанням сухожарові шафи або автоклава. У сухожарових шафах стерилізація проводиться під впливом високих температур, в автоклаві - під тиском пари. Сухожарові шафи, в залежності від елемента нагрівання ділять на інфрачервоні сухожарові шафи і звичайні сухожарові шафи з використанням тена нагріву. Стерилізація в сухожарових шафах проводитися при температурі 180 градусів 60 хв, в інфрачервоних шафах - 30 хвилин, в автоклавах - залежить від тиску в камері. В основному в салонах краси використовують сухожарові шафи, так як за своєю вартістю вони доступні, автоклави - значно дорожче і користуються популярністю серед медичних установ.
Для знезараження в сухожаровій шафі сухий інструмент розкладается на металевому лоточку і поміщається в шафу. Для запобігання появи корозії під час обробки, весь інструмент повинен бути сухим.
Стерилізація в сухожарові шафі може проходити з використанням крафт пакетів, так і без них.
Відмінним стерилізатором манікюрних інструментів для дому - буде гласперленовий (кульковий) стерилізатор.
ЕТАП №4 Зберігання стерильного інструменту.
Важливим етапом стерилізації є - зберігання стерильних інструментів.
Якщо інструмент проходив стерилізацію в сухожарові шафі без використання крафт пакетів, тоді для підтримки стерильності його необхідно зберігати в ультрафіолетовій шафі для зберігання стерильних інструментів.
При використанні під час стерилізації крафт пакетів - можливо зберігання стерильних інструментів в крафт пакетах без використання УФ шафи для зберігання стерильних інструментів
Таких норм і правил дезінфекції та стерилізації повинні дотримуватися як початківці майстри, що працюють вдома, так і професіонали працюють в салонах краси.
Всім чистого та безпечного інструменту!